Παρά τις επιθέσεις εναντίον του, η κυβέρνηση δείχνει να έχει αποδεχθεί την παραμονή του στο ελληνικό πρόγραμμα, ειδικά μετά τη δραματική προειδοποίηση Ντάισελμπλουμ - Η παρουσία του στην ΕΛΣTΑΤ και ο κίνδυνος της παράτασης ή του νέου Μνημονίου.Τέλος στα σενάρια περί αποχώρησης του ΔΝΤ από το ελληνικό πρόγραμμα φαίνεται ότι έβαλε– -τουλάχιστον προς το παρόν!- ο επικεφαλής του Εurogro (όλο το άρθρο)

Η γαλλική κυβέρνηση ανακοίνωσε τη μαζική ανάκληση γαλάτων βρεφικής ηλικίας που παράγει ο όμιλος Lactalis, τα οποία προορίζονταν όχι μόνο για τη γαλλική αγορά αλλά και για άλλες χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, καθώς υπάρχει κίνδυνος να έχουν μολυνθεί με σαλμονέλα (όλο το άρθρο)

ειδήσεις

Αποχώρησαν από το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης τα μέλη του ΠΑΜΕ, τα οποία πραγματοποίησαν νωρίτερα στο κτήριο συμβολική κατάληψη.. (όλο το άρθρο)

ειδήσεις

Για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι η Λαμία έμεινε αήττητη, καθώς στάθηκε "όρθια" και στα Ιωάννινα, όπου απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον ΠΑΣ, για την 14η αγωνιστική της Super League (όλο το άρθρο)

ειδήσεις

Η Τίγκρες νίκησε εκτός έδρας με 2-1 την Μοντερέι και κατέκτησε τον έκτο τίτλο πρωταθλήματος στο Μεξικό, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όπου η οικοδέσποινα, έχασε πέναλτι λίγο (όλο το άρθρο)

ειδήσεις

Η Φράιμπουργκ αναδείχθηκε νικήτρια στη μάχη των ουραγών της Bundesliga, αφού επικράτησε εκτός έδρας 4-3 της Κολονίας, σε ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων (όλο το άρθρο)

ειδήσεις

Ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα η επιχείρηση απεγκλωβισμού τεσσάρων ατόμων, στα παγωμένα Βαρδούσια σε υψόμετρο 2000 μέτρων. Έπειτα από πολλές προσπάθειες, οι πυροσβέστες μετέφεραν με ασφάλεια, στο χωριό Αθανάσιος Διάκος, τα τέσσερα άτομα από τη στιγμή που κρίθηκε ιδιαίτερα επικίνδυνο μέσα στη νύχτα να γίνει η μεταφορά των οχημάτων τους. (όλο το άρθρο)

ειδήσεις

Σημαντική νίκη με 3-1 πήρε ο Αστέρας Τρίπολης από τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη για την 14η αγωνιστική της Super League και εδραίωσε τη θέση του στην 6η θέση της κατάταξης, ενώ οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην προτελευταία θέση και στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. . (όλο το άρθρο)

Στην ιταλική οικονομική εφημερίδα Il Sole 24 Ore μίλησε η επικεφαλής του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ, η οποία επανέλαβε πως το Ελληνικό χρέος δεν είναι βιώσιμο και απαιτείται ελάφρυνσή του προκειμένου να μπορέσει να ανακάμψει η Ελληνική οικονομία.«Χρειάζεται αναδιάρθρωση του χρέους ώστε το μέλλον της ελληνικής οικονομίας να μπορεί να είναι βιώσιμο», τονίζει σε δήλωσή της η επικεφαλής του Διεθνούς Νομισμα (όλο το άρθρο)

Τους 3 βαθμούς της νίκης που τον εδραιώνουν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα πήρε ο Νέος Αμφίλοχος στο δημοτικό Στάδιο Αμφιλοχίας κερδίζοντας σχετικά εύκολα τονΑστέρα Παραποτάμου. Ο Νέος Αμφίλοχος χωρίς να πιάσει μεγάλη απόδοση είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, παίζοντας στο μισό γήπεδο τον Αστέρα κατάφερε να ανοίξει το σκορ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - Συνέχισε με νίκη ο Νέος Αμφίλοχος (όλο το άρθρο)

Ο Φίλιππος ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι της Βέροιας, όπου επικράτησε με σκορ 91-67 κόντρα στη Νίκη Βόλου, Βαριά ήττα της ΓΕΑ στα Γρεβενά. Στη Βέροια ο Φίλιππος έδειξε να δυσκολεύεται στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη Νίκη να παρουσιάζεται στο παρκέ άκρως ανταγωνιστική, με το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι το 18-19 ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ - Βαριά ήττα της ΓΕΑ στα Γρεβενά . (όλο το άρθρο)